Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

 

Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK)– to dobrowolny system oszczędzania z punktu widzenia pracownika przy czym otwarcie takiego Planu jest dla Pracodawcy obowiązkowe. Pracownik w wieku do 55 roku staje się uczestnikiem Planu z automatu, natomiast może z niego zrezygnować poprzez pisemne oświadczenie. Pracownik w wieku 55-70 lat przystępuje do Planu poprzez złożenie oświadczenia woli na piśmie.
PPK jest tworzony w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie.
Środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK.
Wpłata podstawowa finansowana przez pracownika do PPK wynosi 2%. (dla osób zarabiających poniżej 120% wynagrodzenia minimalnego może być niższa, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia). Pracownik może zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości nie wyższej niż 2% wynagrodzenia*. Maksymalna suma składek płaconych przez pracownika może wynosić 4% wynagrodzenia.
Wpłata podstawowa finansowana przez pracodawcę wynosi 1,5% wynagrodzenia. Pracodawca może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości nie wyższej niż 2,5% wynagrodzenia. Maksymalna suma składek płaconych przez pracodawcę może wynosić 4% wynagrodzenia.
Dopłaty z Funduszu Pracy:
Jednorazowa wpłata powitalna 250zł, po 3 miesiącach uczestnictwa
Coroczna dopłata 240zł, należy zwrócić uwagę, że może zdarzyć się tak, że Pracownikowi taka dopłata nie będzie się należała- opisano w art. 32 ust. 5. Ustawy.
Wypłata zgromadzonych środków (szczegółowo w Art.99). Wariant optymalny dla Pracownika z fiskalnego punktu widzenia, można też inaczej, ale będzie to się wiązało z potrąceniami fiskalnymi.
25% zgromadzonych środków jako wypłata jednorazowa.
75% zgromadzonych środków wypłata w nie mniej niż 120 ratach miesięcznych, przy czym gdyby rata była mniejsza niż 50zł to całość zostanie wypłacona jednorazowo.
Dziedziczenie:
Przy wspólnocie majątkowej 50% dla współmałżonka na jego PPK, IKE lub PPE. Na wniosek współmałżonka zmarłego uczestnika PPK następuje w formie pieniężnej. Pozostałe 50% osobom uprawnionym w takiej samej formie jak w zdaniu poprzednim. (Art. 85 i 86)
Ustawę stosuje się do (Art.134):
1) podmiotów zatrudniających, które zatrudniają co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r. – od dnia 1 lipca 2019 r.,
2) podmiotów zatrudniających, które zatrudniają co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. – od dnia 1 stycznia 2020 r.,
3) podmiotów zatrudniających, które zatrudniają co najmniej 20 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. – od dnia 1 lipca 2020 r.,
4) pozostałych podmiotów zatrudniających – od dnia 1 stycznia 2021 r.

*Wynagrodzenie- podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK (po nowelizacji nie ma już ograniczenia w podstawie do naliczania składek na PPK do 30 średnich krajowych)

Ustawa o PPK do pobrania