Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

IKE oraz IKZE to dwie formy oszczędzania, które ustawodawca uprzywilejował pod względem fiskalnym. Zgodził się na to, żeby oszczędzający był uprzywilejowany pod względem zwyczajowych podatków od zysków z oszczędności w porównaniu z innymi formami oszczędzania (IKE) oraz podatku dochodowego (IKZE). Jednocześnie wprowadził limity roczne co do kwot, które takiemu przywilejowi podlegają.

IKE- limit roczny na jednego oszczędzającego został ustalony w wysokości 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia, przy czym nie może być niższy niż w roku poprzednim. Na rok 2024 wynosi – 23.472 zł.

IKZE- limit roczny na jednego oszczędzającego został ustalony w wysokości 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia. Na rok 2024 wynosi – 9.388,80 zł.

IKZE- limit roczny na jednego oszczędzającego prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą został ustalony w wysokości 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia. Na rok 2024 wynosi – 14.083,20.

Korzyści z IKE. W Polsce obowiązuje tzw. podatek Belki (19%) od zysków z oszczędności, łatwo go zauważyć obserwując np. jak bank nalicza nam odsetki na koncie oprocentowanym tj. z każdej złotówki którą nam wypłaca pobiera 19 groszy i w naszym imieniu odprowadza do fiskusa. Korzyść z IKE polega na tym, że fiskus nie otrzyma tych 19 groszy z każdej wypracowanej przez zainwestowany przez nas kapitał złotówki o ile spełnimy warunki ustawowe. Pierwszy warunek polega na tym, że utrzymamy nasze oszczędności do 60 roku życia lub do 55 roku o ile w tym drugim przypadku nabyliśmy prawa emerytalne. Drugi warunek to nasze IKE musi mieć co najmniej 5 lat. W przypadku IKE ustawodawca przewidział możliwość wcześniejszej wypłaty środków przy czym taka wcześniejsza wypłata nie będzie podlegała zwolnieniu z podatku Belki od wypłaconych zysków. Inaczej rzecz ujmując zapłacimy podatek od zysków tak jak w przypadku zwykłej inwestycji. Zysk będzie liczony inaczej dla IKE prowadzonych przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie a inaczej przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Wypłata z IKE po śmierci oszczędzającego jest zwolniona z podatku spadkowego bez względu na to która instytucja będzie prowadziła rachunek IKE oszczędzającego.

Korzyści z IKZE. Najważniejszą korzyścią jest możliwość odliczenia wpłaconej w danym roku kwoty od podstawy opodatkowania przy rozliczeniu rocznym (PIT). Dla osób, które będą  płaciły za 2020 rok podatek dochodowy w wysokości 32%, da to korzyść w wysokości 2019,45 zł (6310,8*32%). Poza w/w korzyści z IKZE osiągniemy o ile spełnimy warunek ustawowy tj. utrzymamy IKZE do 65 roku życia. W IKZE nie ma możliwości dokonania częściowej wypłaty w trakcie jego trwania bez likwidacji całego programu. W przypadku konieczności wypłaty wcześniej kwota wypłacona jest dodawana jako przychód do PITu i zostaje opodatkowana na zasadach ogólnych. Należy zwrócić uwagę, że osoba będąca w pierwszym progu podatkowym i odliczająca 17% rokrocznie, może „wpaść” w drugi próg podatkowy jeżeli doda oszczędności ze zlikwidowanego przedwcześnie IKZE do dochodów rocznych przy rozliczeniu PIT. Likwidacja IKZE po osiągnięciu przez oszczędzającego 65 lat powoduje naliczenie podatku w wysokości 10% od całego zgromadzonego kapitału bez względu na to jaka część pochodzi z wpłat a jaka z zysków z inwestycji. Wypłata z IKZE po śmierci oszczędzającego jest zwolniona z podatku spadkowego bez względu na to która instytucja prowadziła rachunek IKE oszczędzającego, zostanie jednak naliczony podatek w wysokości 10% od całości kapitału.

Notowania TFI Allianz

Ustawa o IKE oraz IKZE